Stříbrná

Stříbrná

Už jen pouhý název obce Stříbrná vzbuzuje zvědavost a láká k návštěvě této vesnice v Krušných horách. První doložená písemná zmínka o Silberbachu (původní německé jméno) pochází z Kraslické horní knihy z roku 1601. Rozmach obce přišel spolu s rudným hornictvím. Rýžoval se cínovec ve vodách horských potoků, pro tavící pece bylo zapotřebí dřevo a dřevěné uhlí. Za horníky a dřevorubci přicházeli zemědělci, aby zajistili obyvatelstvu obživu. V dolní Stříbrné fungovala huť, ruda se těžila v okolí vrchu Tisovec. Koncem 18. století zaměstnávala těžba a zpracování měděných rud většinu obyvatel. Počátkem 20. století nastal rozvoj textilní výroby, místní rodák Franz Anger postavil novou továrnu s moderními stroji na výšivky. 
Rozvinutou a soběstačnou částí obce bylo Rájecké údolí (Nancy). Na konci 19. století zde stávala sklárna, známá hospoda “Na konci světa“, přádelna, škola, pila, několik dalších restaurací a obchodů. Dodnes jsou tu patrné zbytky sodovkárny a hospoda Adolfa Dörflera. Jako po celé Stříbrné i zde sloužilo mnoho náhonů k rozvodu vody pro pohon strojů. Do historie Rájeckého údolí se zapsal mladý šlechtický pár rodu Nosticů. Hraběnka dala i jméno tomuto údolí – Nancy. 
Dominantou Stříbrné je novogotický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně dostavěný a vysvěcený v roce 1910. Největší zásluhu na tom měl zdejší továrník Franz Anger, který zároveň působil jako předseda Spolku pro stavbu kostela ve Stříbrné. Stavitelem svatostánku byl August Hochberger z Kraslic. Oltáře pocházejí z umělecké dílny mistra Konrada Martinera ze St. Ulrichu v Grödnethalu. Před druhou světovou válkou žily ve Stříbrné více než čtyři tisíce obyvatel. Po odsunu Němců z pohraničí už jen něco málo přes tisíc. Nyní tu má domov 450 lidí. 
Současná Stříbrná láká návštěvníky k zimním i letním aktivitám. V létě podnikají pěší výlety po značených i neznačených cestách, které si oblíbili i cyklisté. Mohou sbírat lesní plody nebo se jen tak v lesích kochat krásnou zdravou přírodou. Rájecké údolí vzbuzuje zvědavost díky nevšedním útvarům Skalního města, kudy vede jedna z mnoha turistických tras. Turisty zavedou i na nejvyšší vrchol Sokolovska – Špičák v nadmořské výšce 991 metrů, odkud se dá přehlédnout velká oblast česko-německého příhraničí. Na rozcestí pod Špičákem je příjemné se osvěžit u upraveného Fischerova pramene pitné vody. V zimě Stříbrná nabízí upravené běžkařské stopy s návazností na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a na trasy v sousedním Německu. Příznivci sjezdového lyžování mohou využít místní vleky a sjezdovky nebo moderní skiareál propojující Stříbrnou a Bublavu díky čtyřsedačkové lanovce. 

 

Adresa OÚ Stříbrná č. p. 670, 358 01

Telefon 352 686 938

E-mail stribrna@volny.cz

Web http://www.stribrna.cz

GPS souřadnice návštěvního místa 50°21′24.38″ N,12°31′35.36″ E

Turistické cíle /1/

Zajímavá místa v oblasti

Akce v regionu /1/

Zajímavé akce v oblasti

Fotogalerie

Mapa lokality

Nej v místě