Bublava

Bublava

Malebná krušnohorská obec se čtyřmi stovkami obyvatel žijícími v domcích rozptýlených po kopcích v těsném sousedství hranice s Německem. První zmínky o osadě Schwaderbach na stejnojmenném potoce při nově zakládaných dolech v lesích nad Kraslicemi pocházejí z roku 1601. Po zániku hornictví se místní začali živit výrobou paličkovaných krajek, hudebních nástrojů a tkalcovstvím. Největší rozvoj Bublavy nastal po výstavbě silnice ze Sokolova do blízkých Kraslic v roce 1843. Textilní průmysl se modernizoval a objevily se nové profese – perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí. V roce 1870 žily v Bublavě 4 tisíce obyvatel. Po 2. světové válce byla většina obyvatelstva odsunuta a část vesnice zbourána. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1885 v pseudogotickém slohu. Každoročně v něm mší začíná tradiční srpnová Bublavská pouť. Na rozcestí uprostřed vesnice stojí památník třem českým četníkům zabitým v září 1938 zfanatizovanými henleinovci při pokusu o puč. 
Dnešní Bublava je vyhledávanou rekreační oblastí, která nabízí turistům aktivní odpočinek v zimě i v létě. Prakticky v centru obce se nachází moderní lyžařský areál Bublava – Stříbrná s řadou širokých sjezdovek s různou náročností, čtyřsedačkovou lanovkou, sedmi vleky, lyžařskou školou, půjčovnou, servisem a občerstvením. Skiareál s umělým zasněžováním si zakládá na komplexních službách pro lyžaře a snowboardisty, na lyžování bez front u vleků a na maximální vstřícnosti k rodinám s dětmi. 
Na své si přijdou i příznivci běžeckého lyžování. V obci a jejím okolí bývají strojově upravené kilometry běžkařských tratí, které tvoří Bublavský a Tisovecký okruh. Z Bublavy také vede až na Klínovec oblíbená Krušnohorská lyžařská magistrála s odbočkami ke stopám na německé straně. 
V letním období přijíždějí turisté do horské Bublavy a jejího okolí kvůli pestré krajině, přírodním zajímavostem a nevšedním výhledům z okolních vrchů Aschberg (935 m. n. m.), Bleiberg (802 m. n. m.) nebo Špičák (995 m. n. m.). Bublavou vede cyklistická Krušnohorská magistrála, k procházkám vybízí turistické trasy. Díky nabídce ubytování v místních penzionech lze v obci příjemně trávit víkendy a dovolené. 

 

Adresa Obecní úřad Bublava, 358 01 Bublava 389

Telefon 352 686 251

E-mail urad@obecbublava.cz

Web http://www.obecbublava.cz

GPS souřadnice návštěvního místa 50°22′28.21″ N,12°30′18.93″ E

Turistické cíle /1/

Zajímavá místa v oblasti

Akce v regionu /1/

Zajímavé akce v oblasti

Mapa lokality

Nej v místě